Warning: fread() [function.fread]: Length parameter must be greater than 0 in /home/gekoncar/domains/szarawilczyca.pl/public_html/index.php on line 24

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/gekoncar/domains/szarawilczyca.pl/public_html/index.php:24) in /home/gekoncar/domains/szarawilczyca.pl/public_html/config/general.php on line 80

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/gekoncar/domains/szarawilczyca.pl/public_html/index.php:24) in /home/gekoncar/domains/szarawilczyca.pl/public_html/index.php on line 56
SAMOJED -
Sponsorzy

A A A

SAMOJED

Samojed (Samoiedskaia Sabaka)

Samojed jest średniej wielkości, eleganckim psem, u którego siła, wytrwałość, zwinność i pewność siebie idą w parze z wdziękiem. Jest on często nazywany uśmiechniętym psem Północy, gdyż patrząc na jego lekko uniesione kąciki warg odnosi się wrażenie, że się uśmiecha.

Charakter
Wygląd samojeda w pełni odpowiada jego charakterowi. Rasa ta wyhodowana przez łagodny lud Nieńców, zwany również Samojedami, pomiędzy rzeką Ob a Jenisej. Nazywane były przez nich biełkami. W te rejony przybyły wraz z psami z Mongoli. Były wszechstronnie wykorzystywane jako psy pasterskie, myœliwskie, opiekunowie i towarzysze zabaw dzieci, okazjonalnie wykorzystywane jako psy zaprzęgowe.

 Ponieważ psy Samoyedów żyły w ścisłym związku z właścicielami, są to psy bardzo towarzyskie i radosne, nie wykazujące agresji. W przeciwieństwie do pozostałych psów północnych odznaczają się bardzo słabym instynktem łowieckim. Są to doskonałe psy rodzinne, łagodne, cierpliwe w stosunku do dzieci. Nie mają tendencji do włóczęgostwa i szukania przygód na "własną łapę". Z reguły nie wykazują agresji w stosunku do innych psów, trudno też je do niej sprowokować. Tolerancyjne do innych zwierząt. Chętnie biorą udział w życiu rodzinnym. Nieco niezależne, pamiętać należy o zachowaniu pewnego marginesu ich prywatności. Próby złamania jego charakteru i same zakazy mogą spowodować że stanie się złośliwy i podczas powrotu do domu zastanawiać się będziemy jakie spustoszenia poczynił. Zakazy i nakazy to nie dla niego, tylko łagodnym postępowaniem uzyskamy doskonałą harmonię w obcowaniu z tym psem. Skarcony niesłusznie lub niesprawiedliwie potraktowany zapamięta to na długo i da nam do zrozumienia kto popełnił błąd, obrazi się, zamknie w sobie.  Są to psy rozmowne , może nawet zbyt rozmowne. Nie da się ukryć, że najwięcej i najdonioślej szczekają ze wszystkich szpiców zaprzęgowych. Nie wymagają jednak długich spacerów i specjalnych treningów, nie wybiegane nie zniszczą nam domu. Najlepiej z nich bowiem nadają się do życia w mieœcie, przy rodzinie, jako zwykły pies do towarzystwa. Dzięki swojemu charakterowi i wyglądowi zyskują coraz większe zainteresowanie.

Budowa

Samojedy są średniej wielkości szpicami. Głowa jest klinowata, a kufa silna.

Preferowany jest czarny nos i brązowe bądź ciemne oczy. Uszy są raczej małe, szeroko rozstawione i mają trókątny kształt. Ogon wysoko osadzony.

Szata i umaszczenie

Sierść Samoyeda złożona jest z dwóch warstw : miękkiego podszerstka, który ma za zadanie chronić przed wyziębieniem oraz długiej okrywy włosowej, która powinna być czysto biała lub kremowa. Z tyłu uda tworzą się portki, a na ogonie kita. Na wystawach dyskwalifikuje jakakolwiek inna barwa od wyżej wymienionych.