Sponsorzy

A A A

Psie Zaprzęgi

Startujące zaprzęgi podzielone są na klasy, uzależnione od ilości psów w zaprzęgu, a także na ich rasy. Wyróżnia się następujące klasy:

-          „C” od 2 do 4 psów

-          „B” od 4 do 6 psów

-          „A” od 6 do 8 psów

-          „O” (open) nielimitowana liczba psów (wystartować musi minimum 8 psów). Jeśli istnieje na wyścigach podział na rasy, zaznaczany jest cyfrą w sposób następujący:

-          „1” zaprzęgi w których znajduje się przynajmniej jeden husky

-          „2” zaprzęgi złożone z alaskanów malamutów, greonlandshandów lub samojedów

-          „3” wszystkie pozostałe (złożone z psów nie posiadających rodowodów, psy innych ras, a także alaskan husky, greystery).

Podział ten rzadko jest już stosowany na świecie poza wyścigami organizowanymi wyłącznie dla psów ras północy.

Wyścigi sprinterskie najczęściej rozgrywane są w dwóch etapach w ciągu weekendu. Czasami rozgrywany jest tez etap nocny.

 

W punktacji brany jest uwagę zsumowany czas uzyskany we wszystkich etapach. Zwycięża zaprzęg, który uzyskał najlepszy czas.

Wyścigi mogą odbywać się na saniach lub w przypadku braku śniegu na wózkach (trzech lub czterokołowych).

Podczas wyścigów sprinterskich na śniegu musher korzysta z wyposażenia, które składa się z sań, lin ciągowych, uprzęży dla psów. Obowiązkowo sanie muszą być wyposażone w linę bezpieczeństwa, która służy do przywiązania lub przytrzymania sań, skuteczny hamulec, kotwicę śnieżną, zderzak, zwalniacz oraz torbę dla psa.

 

Podczas wyścigów bezśnieżnych musher korzysta z wózka, który musi być wyposażony w linę bezpieczeństwa z łatwo odpinanym karabinkiem i skuteczne hamulce. Wózki trójkołowe używane są w zaprzęgach liczących od dwóch do sześciu psów. Zaleca się jednak, aby w zaprzęgach powyżej czterech psów używać wózków czterokołowych, które obowiązkowe są w przypadku zaprzęgu składającego się z ośmiu psów.

W zaprzęgu z dwoma psami można używać również hulajnogi lub roweru.