Warning: fread() [function.fread]: Length parameter must be greater than 0 in /home/gekoncar/domains/szarawilczyca.pl/public_html/index.php on line 24

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/gekoncar/domains/szarawilczyca.pl/public_html/index.php:24) in /home/gekoncar/domains/szarawilczyca.pl/public_html/config/general.php on line 80

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/gekoncar/domains/szarawilczyca.pl/public_html/index.php:24) in /home/gekoncar/domains/szarawilczyca.pl/public_html/index.php on line 56
PIES GRENLANDZKI -
Sponsorzy

A A A

PIES GRENLANDZKI

Pies Grenlandzki

Pies grenlandzki został ukształtowany przez Inuitów, pochodzących od ludów, które wędrując ze wschodniej Syberii skolonizowały Alaskę, a później rozprzestrzeniły się ku wschodowi. Pies był wszechobecny w ich życiu codziennym i wierzeniach, niektóre mity przedstawiają wręcz psa jako przodka tego ludu. Grenland ma bardzo żywy temperament, a jego zdecydowany charakter bywa przyczyną częstych walk psów. Jest prawdziwym, wiernym i oddanym przyjacielem, ale tylko wobec człowieka o silnej osobowości!

Charakter

Pies grenlandzki należy do jednych z najbardziej wytrzymałych psów zaprzęgowych, o silnym instynkcie łowieckim, nie sprawdza się jako pies stróżujący. Jego wytrwałość, odporność na warunki klimatyczne, siła w połączeniu z bardzo niewielkimi wymaganiami czynią go niezrównanym pomocnikiem człowieka w tym surowym klimacie.W stosunku do ludzi jest wesoły i przyjacielski. Ma bardzo żywiołowe usposobienie, jest wiernym i uczuciowym psem, który potrzebuje wyraźnie określonej hierarchii w grupie.

Budowa

Czaszka szeroka, lekko wysklepiona.Stop podkreślony, ale nie stromy. Nos latem musi być czarny, zimą może być cielisty. Kufa silna, klinowata, szeroka u nasady zwęża się w stronę nosa, lecz nie jest spiczasta.. Grzbiet nosa od nasady do czubka prosty i szeroki. Fafle cienkie i napięte. Zęby psa tej rasy są niezwykle silne, zgryz nożycowy. Oczy: preferowane ciemne, lecz mogą być dostosowane do barwy sierści; lekko ukośne, ani wyłupiaste, ani zbyt głęboko osadzone; swobodny nieustraszony wyraz. Pies grenlandzki ma uszy małe, trójkątne, o zaokrąglonych czubkach; noszone wyprężone prosto. Szyje ma bardzo mocna i raczej krótka. Tłów (ogólnie):wysokość w kłębie jest nieco mniejsza od długości ciała; tułów bardzo mocny i dobrze umięśniony.Grzbiet prosty. Klatka piersiowa: Bardzo obszerna. Gruby ogon i raczej krótki; osadzony wysoko i noszony ciasno zwinięty nad grzbietem.

Kończyny: Kończyny przednie widziane od przodu są całkowicie proste; silnie umięśnione; ciężka budowa kostna. Łokcie swobodnie poruszające się, lecz przylegające do tułowia.Kończyny tylne oglądane od tyłu są całkowicie proste; lekko kątowane; silnie umięśnione; budowa kostne ciężka.Staw skokowy szeroki i mocny. Stopy:Raczej grube, mocne, zaokrąglone z silnymi pazurami i odpornymi opuszkami. Okrywa włosowa musi być podwójna: gęsty i miękki podszerstek oraz gęsty, gładki i szorstki włos okrywowy bez kędziorów i fal. Włos na głowie i nogach raczej krótki, na tułowiu raczej długi; bogaty i długi na spodzie wyglądającego puszyście ogona.

Umaszczenie

Umaszczenie: Dozwolone wszelkiego rodzaju umaszczenia, tak jedno- jak i wielobarwne z wyjątkiem albinizmu; albinosy są dyskwalifikowane.